– prezes i dyrektor artystyczny Fundacji Arte Viva, zajmującej się produkcją i realizacją widowisk, koncertów, spektakli, festiwali i wystaw, promocją i wspieraniem młodych artystów, nagraniami audiowizualnymi i podcastami oraz wydawaniem książek. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Wiślańskiego Festiwalu Opery i Musicalu w Wiśle od 2025 roku. Został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Krzysztof Korwin-Piotrowski jest krytykiem teatralnym i muzycznym, scenarzystą, reżyserem oraz producentem telewizyjnym i teatralnym, doktorem nauk o kulturze, teatrologiem, dziennikarzem, menedżerem kultury, kuratorem wystaw, komentatorem muzycznym i konferansjerem. W 2024 roku napisał książkę „70 lat Opery Krakowskiej według Wandy” – pierwszą na świecie publikację o historii teatru operowego, ujętą w formie epickiej. Jest również autorem koncepcji wystawy „Bogusław Kaczyński – świat opery, baletu i operetki” w Teatrze Wielkim w Łodzi (30 grudnia 2024 – 9 marca 2025). W listopadzie 2023 roku obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską „Twarze Anny Kareniny w wybranych adaptacjach filmowych i teatralnych” na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Jest absolwentem teatrologicznych studiów magisterskich na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów zarządzania kulturą (tamże). Jako dziennikarz i recenzent współpracuje z Dziennikiem Teatralnym, portalem muzycznym orfeo.com.pl, Miesięcznikiem Społeczno-Kulturalnym „Śląsk”, „Dziennikiem Zachodnim”, wortalem Instytutu Teatralnego e-teatr.pl i amerykańskim portalem Opera Wire. Jest autorem kilkuset publikacji publicystycznych.
Została założona w Żorach w 2024, z pasją wspiera rozwój kultury i sztuki – szczególnie sztuk scenicznych, widowisk i festiwali. Tworzymy wydarzenia, które poruszają, inspirują i pozostają w pamięci.
Nasze działania obejmują:
organizację spektakli, koncertów i festiwali,
produkcję filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych,
promocję i wspieranie młodych artystów: wokalistów, muzyków, plastyków, reżyserów i aktorów,
projekty edukacyjne i kulturalne.
Naszą misją jest rozwijanie wrażliwości na piękno sztuki i dawanie szans utalentowanym twórcom. Łączymy tradycję z nowoczesnością i wierzymy, że kultura może być mostem między pokoleniami.
W 2019 roku został dyrektorem artystycznym Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie oraz dyrektorem Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, który odbywał się przez 2 lata w Białej Podlaskiej. W 2021 roku festiwal rozszerzył swoją działalność na miejscowości województwa mazowieckiego (Warszawa, Sarnaki, Serpelice) oraz Łódź i trwał 12 dni. W 2022 roku do miast festiwalowych dołączyły Katowice i Gliwice, a obszerne relacje z gal pojawiały się na antenach telewizji. Korwin-Piotrowski współpracuje z Lwowską Operą Narodową oraz filharmoniami i teatrami z różnych miast Polski. Reżyseruje koncerty nagrywane i emitowane w TVP:
W latach 2018–2019 pracował w Oddziale Teatralno-Filmowym Muzeum Historii Katowic, gdzie zainicjował, organizował i prowadził cykle spotkań „Salon sztuk” i „Silesia Press Cafe” (z Marią Trepińską). Był kuratorem pierwszej w Polsce wystawy „Smaki sławy Bogusława Kaczyńskiego”, poświęconej wybitnemu popularyzatorowi opery. Kolejną wystawę zorganizował jako kurator (z Grzegorzem Kurpetą) w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej: „Bogusław Kaczyński – z Białej Podlaskiej w świat”.
Od 2025 roku dr Krzysztof Korwin-Piotrowski jest dyrektorem artystycznym Wiślańskiego Festiwalu Opery i Musicalu. Wydarzenie jest związane ze słynnym miastem turystycznym Wisłą, ale również z królową polskich rzek, pełniącą od średniowiecza funkcje gospodarcze, społeczne i kulturotwórcze. Największe wydarzenia odbędą się od 13 do 15 czerwca i od 11 do 13 lipca 2025 roku w Wiśle, gdzie znajduje się piękny zadaszony Amfiteatr im. S. Hadyny na około 1000 miejsc. Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Fundacja Arte Viva z prezesem dr Krzysztofem Korwinem-Piotrowskim na czele. Zostały zaplanowane występy m.in.: Waldemara Malickiego, Grażyny Brodzińskiej, Edyty Piaseckiej, Ewy Biegas, Olgi Szomańskiej, Eweliny Szybilskiej, Janusza Krucińskiego, Łukasza Gaja, Zbigniewa Zamachowskiego (jako muzyka), Jakuba Milewskiego. Zagrają: Ukraińska Orkiestra Symfoniczna NADIIA pod dyrekcją Jurka Dybała, Strauss Ensemble i Kwartet Arte Viva.
Nigdy wcześniej w Wiśle (ok. 10 tys. mieszkańców i około 13 tys. miejsc noclegowych dla turystów) nie było festiwalu muzyki operowej, operetkowej i musicalowej. Ambicją Fundacji Arte Viva i burmistrza Wisły Tomasza Bujoka jest zbudowanie marki nowego wydarzenia, promującego kulturę wysoką w słynnym polskim kurorcie, znanym dotąd głównie z międzynarodowych wydarzeń sportowych i folklorystycznych oraz turystyki górskiej.
Przez 3 sezony artystyczne (2016–2019) pracował w Teatrze Wielkim w Łodzi jako koordynator konkursu i prapremiery opery „Człowiek z Manufaktury” Rafała Janiaka z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, o historii Łodzi, działalności „króla bawełny” Izraela Poznańskiego i fabryki Poltex. Prapremiera światowa odbyła się 2 lutego 2019, a premiera wersji plenerowej na Rynku Włókniarek Łódzkich 18 maja 2019. Spektakl otrzymał Nagrodę Artystyczną „Nadzwyczajna Złota Maska” 2019 za wydarzenie roku. Pracował również jako specjalista ds. literackich, był autorem projekcji filmowych do spektaklu i asystentem reżysera Waldemara Zawodzińskiego. W 2019 roku współpracował z firmą Apsys w zakresie PR przy projekcie „Opera plenerowa Człowiek z Manufaktury”.
Od 2001 do 2016 roku pełnił funkcję kierownika artystycznego Gliwickiego Teatru Muzycznego. Autor scenariuszy spektakli:
Był współorganizatorem corocznego festiwalu Gliwickie Spotkania Teatralne, na który zapraszano najlepsze spektakle z całej Polski z wybitnymi aktorami. Wspólnie z Pawłem Gabarą realizował i prowadził Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej, który w 2015 roku odbył się po raz setny. Przez ponad pół roku pełnił dodatkowo obowiązki kierownika biura obsługi widzów i promocji teatru.
Twórca około 400 audycji, emitowanych od 1992 roku na antenie regionalnej (TVP Katowice) i ogólnopolskiej. Scenarzysta i reżyser widowisk telewizyjnych oraz filmów dokumentalnych, m.in.:
Za „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza” otrzymał II nagrodę na VI Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Polskie Ojczyzny 2011” w Częstochowie. Film był prezentowany m.in. w TVP 2, TVP Kultura, TVP Polonia, w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu, w Teatrze Studio am Salzufer w Berlinie, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (z okazji 50-lecia prapremiery „Kartoteki”), na Uniwersytecie Alberty w Edmonton (Kanada) oraz w Nowym Jorku.
Pasje: teatr, muzyka poważna, opera, musical, literatura piękna i podróże.